Associated Manitoba Arts Festivals is the provincial body representing local community arts festival organizations. Many Manitoba and neighboring Ontario communities are involved annually in producing local, regional, provincial and national festival events. These involve more than 70,000 people as participants, volunteers, and audience members.

 

 

OFFICE LOCATION AND HOURS

ASSOCIATED MANITOBA ARTS FESTIVALS

#2 - 88 St. Anne's Road, Winnipeg, MB  

AMAF phone and fax numbers remain unchanged

Phone: (204) 231-4507
Fax: (204) 231-4510

When planning to make a delivery to the office, please call in advance to ensure that someone will be there to meet you. Likewise, when coming to pick up an order, call ahead. Be sure to order materials several weekdays in advance. In order to be cost effective some materials are produced on an ‘as needed’ basis.

 

 


2017 Provincial Music and Arts Festival Results
May 26-28, 2017

 

Associated Manitoba Arts Festivals (AMAF) congratulates all participants in the 2017 Provincial Music and Arts Festival for their excellent performances.  It was amazing to see that 29 of 30 member festivals and their communities were represented.  Further congratulations are extended to the recipients of the awards listed below. AMAF thanks its generous financial supporters and scholarship donors.  A special thank you is extended to all volunteers.  Without the support of sponsors, donors and volunteers, this event would not be possible.

Preliminary, Junior, Intermediate, Advanced and Senior Classes

Preliminary Vocal

1st Place: Stephanie Bell (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Bruch-Wiens Scholarship

2nd Place: Kennedy Carvill (Pilot Mound, MB) – Rock Lake Festival of the Arts
Meridian Arts Festival Scholarship

3rd Place: Declan Smith (Neepawa, MB) – Neepawa & District Fine Arts Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior Vocal

1st Place: Annie Johnston (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Brandon Festival of the Arts Scholarship

2nd Place: Lukas Sawatsky (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Rolling River Festival of the Arts Scholarship

3rd Place: Camryn Dewar (Stony Mountain, MB) – Rockwood Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Intermediate Vocal

1st Place: Julia Davis (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Ernest Jones Scholarship ‘In honor of Mary Ann Taylor’

2nd Place: Anton Sokalski (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Mercier Family Scholarship

Advanced Vocal

1st Place: Sven Buller (Steinbach, MB) – Winnipeg Music Festival
Shirley Penner Scholarship

2nd Place: Hailey Witt (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Shirley Penner Scholarship

Senior Vocal

1st Place: Katherine Mayba (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Manitoba Registered Music Teachers’ Association Scholarship

2nd Place: Joanne Kilfoyle (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Prairie Sounds Festival Scholarship

Preliminary Piano

1st Place: Marie Janke (Steinbach, MB) – Southeastern Manitoba Festival
Claire DuBois Scholarship

2nd Place: Victoria Lee (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Morden Festival of the Arts Scholarship

3rd Place: Yangyuce (Andy) Chen (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior Piano

1st Place: Kendra Palles (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Carberry Music and Arts Festival Scholarship

2nd Place: Malena Neufeld (Steinbach, MB) – Southeastern Manitoba Festival
North Western Marquette Festival Scholarship

3rd Place: Alan Liu (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior J.S. Bach: Marcel Alles (Winkler, MB) – Winkler Festival of the Arts
Jean & Lorne Chapple Scholarship

Intermediate Piano

1st Place: Lucas Janke (Steinbach, MB) – Southeastern Manitoba Festival
Meridian Arts Festival Scholarship

2nd Place: Michelle Schneider (Mitchell, MB) – Southeastern Manitoba Festival
Winnipeg Music Festival Scholarship

3rd Place: Bowen Cai (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Intermediate J.S. Bach: Matthew Pahl (Morden, MB) – Morden Festival of the Arts
Jean & Lorne Chapple Scholarship

Advanced Piano

1st Place: Wilhelm Neufeld (Kola, MB) – Virden Music & Arts Festival
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Angela Suet Kee Ng (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Prairie Sounds Festival Scholarship

3rd Place: Kate Gray (Regina, SK) – Brandon Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Advanced J.S. Bach: Gareth Rice (Portage la Prairie, MB) – Prairie Sounds Festival
Jean & Lorne Chapple Memorial Scholarship

Senior Piano

1st Place: Nagisa Matsuda (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
James McFee Memorial Scholarship

2nd Place: Ezekiel Thiessen (Dugald, MB) – Southeastern Manitoba Festival
Manitoba Registered Music Teachers’ Association Scholarship

Senior J.S. Bach: Yanik Fillion Murphy (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Jean & Lorne Chapple Memorial Scholarship

Preliminary Strings

1st Place: Chloé Strain (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Beth Giesbrecht (Morden, MB) – Morden Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior Strings

1st Place: Bella-Sophia Rogers (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Gordon Braybrook Memorial Scholarship

2nd Place: Joel Alles (Winkler, MB) – Morden Festival of the Arts
Vi Streuber Memorial Scholarship

Intermediate Strings

1st Place: River Sawchyn (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Mercier Family Scholarship

2nd Place: Sam Bergen (Winkler, MB) – Morden Festival of the Arts
Vi Streuber Memorial Scholarship

Advanced Strings

1st Place: Samuel Nadurak (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Tiger Hills Festival of the Arts Scholarship

2nd Place: Micah Loewen (Winkler, MB) – Morden Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Senior Strings

1st Place: David Liam Roberts (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Ernest Jones Scholarship ‘In Honor of Mary Ann Taylor’

2nd Place: Juliana Moroz (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Morden Festival of the Arts Scholarship

Preliminary Classical Guitar

1st Place: Nathan Kaethler (Marchand, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior Classical Guitar

1st Place: Sarah Peterson (Steinbach, MB) – Winnipeg Music Festival
Winnipeg Music Festival Scholarship

2nd Place: Simon Hunt (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Intermediate Classical Guitar

1st Place: Alyssa Cohen (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

2nd Place: Scott Jolicoeur (Fort Frances, ON) - Rainy River District Festival of the Performing Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Advanced Classical Guitar

1st Place: Ben Lamont (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Thomas Manuel (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Winnipeg Music Festival Scholarship

Senior Classical Guitar

1st Place: James Graham (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Intermediate Woodwinds

1st Place: Selwyn Neil E Sarmiento (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Catherine M. Wood Scholarship

2nd Place: Steve Onyshko (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Advanced Woodwinds

1st Place: Morgan Sawchyn (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Manitoba Band Association Scholarship

2nd Place: Rose Sanders (Manitou, MB) – Pembina Valley Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Senior Woodwinds

1st Place: Nicole Carbotte (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Lions Club of Winnipeg Scholarship

Senior Chamber Group

1st Place: Trio Rustico (Danielle Guina, Charlie Wielgoz & Josias Sanchez) (Brandon, MB)
– Brandon Festival of the Arts
Morna-June Morrow Scholarship

Preliminary Canadian Composers

1st Place: Stephanie Bell (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Ernest Jones Scholarship

2nd Place: Maria Bergen (Winkler, MB) – Morden Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

3rd Place: Shelby Wytinck (Cypress River, MB) – Tiger Hills Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Preliminary MB Composers Award: Zhanna Voroninskia (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
S.C. Eckhardt-Gramatté Manitoba Composers Scholarship

Junior Canadian Composers

1st Place: Camryn Dewar (Stony Mountain, MB) – Rockwood Festival of the Arts
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Hailey Anderson (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

3rd Place: Katelyn Bruyere (Fort Frances, ON) – Rainy River District Festival of the Performing Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior MB Composers Award: Corinna Vermeer (Haywood, MB) – Winnipeg Music Festival
S.C. Eckhardt-Gramatté Manitoba Composers Scholarship

Intermediate Canadian Composers

1st Place: Lily Klassen (Winnipeg, MB) – Southeastern Manitoba Festival
Rolling River Festival of the Arts Scholarship

2nd Place: Mairin Douglas (Oak Bluff, MB) – Winnipeg Music Festival
Hurton Family Scholarship and S.C. Eckhardt-Gramatté Manitoba Composers Scholarship

3rd Place: Michael Favel (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Advanced Canadian Composers

1st Place: Sarah Luby (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Jessica Goethals (Deloraine, MB) – Deloraine Border Festival
Dr. Lorne Watson Memorial Scholarship

Senior Canadian Composers

1st Place: Anneli Leopp Thiessen (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Dr. Lorne Watson Scholarship

2nd Place: Emily Diehl-Reader (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Preliminary W.A. Mozart

1st Place: Alice Lee (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Raleigh Family Scholarship

2nd Place: Emily Myers (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Raleigh Family Scholarship

Junior W.A. Mozart

1st Place: Andrew Lin (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Raleigh Family Scholarship

2nd Place: Rachel Lee (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Raleigh Family Scholarship

Intermediate W.A. Mozart

1st Place: Rose Sanders (Manitou, MB) – Pembina Valley Music Festival
Raleigh Family Scholarship

2nd Place: Kevin Liu (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Raleigh Family Scholarship

Advanced W.A. Mozart

1st Place: Sven Buller (Steinbach, MB) – Winnipeg Music Festival
Raleigh Family Scholarship

2nd Place: Sarah Ens (Kola, MB) – Virden Music & Arts Festival
Raleigh Family Scholarship

Senior W.A. Mozart

1st Place: Alyssa English (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Raleigh Family Scholarship

2nd Place: Sarah Pu (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Raleigh Family Scholarship

Preliminary Musical Theatre

1st Place: Stephanie Bell (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

2nd Place: Molly Helmer (St. Pierre-Jolys, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

3rd Place: Myah Klassen (La Broquerie West, MB) – Southeastern Manitoba Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior Musical Theatre

1st Place: Ben McIntyre-Ridd (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Brianna Eldridge (Fort Frances, ON) – Rainy River District Festival of the Performing Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

3rd Place (tied): Kyle Briscoe (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
3rd Place (tied): Camryn Dewar (Stony Mountain, MB) – Rockwood Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarships

Intermediate Musical Theatre

1st Place: Julia Davis (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Rockwood Festival of the Arts Scholarship

2nd Place: Rose Sanders (Manitou, MB) – Pembina Valley Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

3rd Place: Anton Sokalski (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Advanced Musical Theatre

1st Place: Sarah Luby (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Deloraine Border Festival Scholarship

2nd Place: Hailey Witt (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Junior Gilbert & Sullivan

1st Place: Jenesa Lee (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Intermediate Gilbert & Sullivan

1st Place: Piper McKinnon (Winnipeg, MB) – Brandon Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

2nd Place: Max Neustaedter (Steinbach, MB) – Southeastern Manitoba Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Advanced Gilbert & Sullivan

1st Place: Sarah Luby (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

2nd Place: Brenley Palmer (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Poetry and Prose Grades 4-6

1st Place: Jessica Ramachandran (Portage la Prairie, MB) – Prairie Sounds Festival
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Danika Robb (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
North Western Marquette Festival Scholarship

3rd Place: Teagan Harkness (Virden, MB) – Virden Music and Arts Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Poetry and Prose Grades 7-9

1st Place: Emma Miskulin (Rivers, MB) – Rolling River Festival of the Arts
Thorleifson Family Scholarship

2nd Place: Maya Davis (Fort Frances, ON) – Rainy River District Festival of the Performing Arts
Hurton Family Scholarship

3rd Place: Morgan Beckett (Fort Frances, ON) – Rainy River District Festival of the Performing Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Poetry and Prose Grades 10-12

1st Place: Aidan Trembath (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Colin Mailer Memorial Scholarship

2nd Place: Ayla Hamilton (Russell, MB) – North Western Marquette Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Public Speaking Grades 4-6

1st Place: Jessica Ramachandran (Portage la Prairie, MB) – Prairie Sounds Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

2nd Place: Evan Fulton (Birtle, MB) – Birdtail River Fine Arts Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Public Speaking Grades 7-9

1st Place: Emma Miskulin (Rivers, MB) – Rainy River District Festival of the Performing Arts
Lions Club of Winnipeg Scholarship

2nd Place: Morgan Beckett (Fort Frances, ON) – Rainy River District Festival of the Performing Arts
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

Public Speaking Grades 10-12

1st Place: Mira Donaldson (Fort Frances, ON) - Rainy River District Festival of the Performing Arts
Larry Moore Scholarship

2nd Place: Jessica Goethals (Deloraine, MB) – Deloraine Border Festival
Associated Manitoba Arts Festivals Scholarship

National Classes

The following have been selected to represent Manitoba at the 2017 National Music Festival,
to be held August 10-12 in Ottawa, Ontario:

National Vocal

Recommended: Rebecca McIntosh (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Alternate: Katherine Mayba (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival

National Piano

Recommended: Keiran Placatka (Brandon, MB) – Brandon Festival of the Arts
Alternate: Brenden Janzen (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival

National Strings

Recommended: Gregory Lewis (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Alternate: David Liam Roberts (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival

National Classical Guitar

Recommended: Nolan Powell (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival
Alternate: James Graham (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival

National Woodwinds

Recommended: Jennifer Arcand (Selkirk, MB) – Winnipeg Music Festival
Alternate: None

National Brass

Recommended: Kayla Solomon (Winnipeg, MB) – Winnipeg Music Festival

National Chamber Group

Recommended: Chroma Quartet (Hannah Humphries, Gregory Lewis, David Liam Roberts & John Sellick)
– Winnipeg Music Festival
Alternate: Trio Rustico (Danielle Guina, Charlie Wielgoz & Josias Sanchez) – Brandon Festival of the Arts

National Choral Class 101 – City of Lincoln
Recommended: Winnipeg Boys’ Choir – Winnipeg Music Festival

National Choral Class 102 – George S. Mathieson
Recommended: St. James-Assiniboia Divisional Senior Concert Choir – Winnipeg Music Festival

National Choral Class 103 – Paul J. Bourret
Recommended: Collège Sturgeon Heights Collegiate - In the Heights – Winnipeg Music Festival

National Choral Class 105 – Dr. & Mrs. J.F.K. English
Recommended: Pembina Trails Voices - Chorale – Winnipeg Music Festival
Alternate: St. James-Assiniboia Divisional Junior Concert Choir – Winnipeg Music Festival

National Choral Class 107 – Margaret Wharton Memorial
Recommended: St. James-Assiniboia Divisional Children’s Concert Choir – Winnipeg Music Festival

Manitoba Composition Competition

Six compositions were entered in the competition, with results announced during the Composition workshop held during the 2017 Provincial Music and Arts Festival in Winnipeg:

Award Winner: Mira Davey (Winnipeg, MB)
Award Winner: Talia Leitao (Winnipeg, MB)

Honorable Mention: Lauren Chabot (Cartier, MB)
Honorable Mention: Reyna Reyes (Winnipeg, MB)